دکتر ولایتی در همایش معاونان آموزشی دانشگاه آزاد در تبریز:
1397/06/06
رئیس هیأت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند با مشارکت حوزه‌های علمیه در علوم انسانی اسلامی پیشگام باشد و این همکاری می‌تواند منجر به تألیف کتب شود.به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر علی‌اکبر ولایتی رئیس هیأت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی در چهاردهمین همایش سراسری معاونان آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی که در واحد تبریز برگزار شد، گفت: جلسه امروز مهم است، از این‌جهت که بعد از تحول اخیر در دانشگاه و در شهر تبریز مهد علم برگزار می‌شود. آذربایجان سابقه درخشانی در علم و دانش دارد، امیدوارم تحولاتی که در این همایش به آن‌ها اشاره شده است، از آذربایجان آغاز شود.

رئیس هیأت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه ممکن است سؤال شود که ما از یک سال و نیم گذشته به دنبال چه هستیم؟ گفت: در گام اول، برنامۀ ما تسهیل مسیر دانشگاه آزاد اسلامی است، البته مسیری که از قبل وجود داشت، خوب بود، اما مطلوب نبود، هرچند خدماتی را که دانشگاه آزاد اسلامی تاکنون در حوزۀ آموزش عالی داشته، نمی‌توان فراموش کرد.

ولایتی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی اکنون به جایی رسیده که کمیت باید به کیفیت تبدیل شود، اظهار کرد: مقدمۀ تبدیل کیفیت آغاز تغییر در دانشگاه آزاد اسلامی بود که ظرف یک سال گذشته تحولات در این دانشگاه صورت گرفت، اما این تحولات مطلوب و نهایی نیست.

وی با اشاره به حضور افراد برجسته و با سابقه علمی در رأس دانشگاه آزاد اسلامی، تأکید کرد: دکتر طهرانچی عضو هیأت امنا و سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی از متخصصان فیزیک هسته‌ای که در کشور بی‌نظیر و در دنیا جزء دانشمندان کم‌نظیر هستند، یا دکتر رنجبر که از متخصصان حوزۀ بیوفیزیک و دکتر پورعباس استادتمام ریاضی هستند و دیگران اساتیدی که هرکدام دارای جایگاه ارزنده‌ای در سطح علمی و اجرایی هستند و بر این اساس، می‌توان گفت همه اعضای هیأت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی استادتمام هستند و چنین مجموعۀ مدیریتی در مؤسسه‌های آموزش عالی از زمان راه‌اندازی دارالفنون تاکنون کمتر وجود داشته است.

ولایتی با بیان اینکه در دانشگاه آزاد اسلامی شورای مشورتی تشکیل شده و با دقت موضوعات مورد بررسی و توجه قرار می‌گیرد گفت: معاونان دانشگاه آزاد اسلامی همه افراد شناخته‌شده، متدین و انقلابی هستند. ما نیز قدردان این نعمت الهی هستیم که چنین جمعی در دانشگاه آزاد اسلامی شکل گرفته است.

رئیس هیأت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: همان‌طور که اشاره شد، باید همواره در حرکت باشیم، چرا که حیات دانشگاه آزاد اسلامی به حرکت آن بستگی دارد و توقف به معنای مرگ است. قرار ما در دانشگاه آزاد اسلامی بر این است که دائم در حال حرکت و پیشرفت باشیم و دانشگاه هر سال نسبت به سال گذشته بهتر باشد.

وی با اشاره به تغییر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: هیأت امنای دانشگاه به‌‌اتفاق آراء به این تحول رأی دادند و البته این تغییر به‌هیچ‌وجه نفی کسی نیست. دکتر رهبر زحمات زیادی در دانشگاه آزاد اسلامی کشیدند و این تغییر مدیریت مانند دوی امدادی است که مشعل مدیریت اکنون به دکتر طهرانچی سپرده شده است.

ولایتی در تبیین معنای تحول در دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار کرد: تحول به معنای خروج از روزمرّگی است و این تحول در دانشگاه آزاد اسلامی باید منجر به پژوهش و ابداع در رسیدن به درجۀ اجتهاد در حوزه‌های تخصصی شود.

رئیس هیأت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر لزوم تألیف کتاب از سوی اعضای هیأت علمی و محققان دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: یکی از مواردی که در هیأت ممیزۀ ارتقای اعضای هیأت علمی باید موردتوجه قرار گیرد، موضوع تألیف کتاب است که متأسفانه به این موضوع توجه کمتری شده و فعالیت اعضای هیأت علمی بیشتر به سمت نوشتن مقالات و ترجمۀ کتب رفته و تألیف کتاب به حاشیه رفته است، بنابراین دانشگاه آزاد اسلامی باید در تألیف کتاب پیشتاز باشد.

وی با انتقاد از وضعیت فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی در دوره‌های گذشته، گفت: متأسفانه وضع فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی مطلوب نبود و اکنون وضعیت بهتر شده، اما همچنان دانشگاه به آن جایی که باید باشد، نرسیده و جای کار دارد، چرا که بنده اعتقاد دارم، هنگامی که دانشجویان را از خانواده‌هایشان تحویل می‌گیریم، اگر نتوانیم آن‌ها را نسبت به اسلام معتقدتر کنیم، باید بکوشیم حداقل آن‌ها در دانشگاه و در موضوعات دینی و عقیدتی عقب‌افتادگی نداشته باشند.

ولایتی با بیان اینکه وضعیت علوم انسانی ما نسبت به سایر علوم وخیم‌تر است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند با مشارکت حوزه‌های علمیه در علوم انسانی اسلامی پیشگام باشد و این همکاری می‌تواند منجر به تألیف کتب شود.

رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: باید ارزش‌های اسلامی همچون علم، معرفت، اخلاق، سلوک اسلامی، پایبندی به معارف اسلامی و ایرانی و ... در دانشگاه آزاد اسلامی تبیین شود تا از مواردی که با ارزش‌های نظام مغایرت دارد، پیشگیری شود.

وی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی باید تقویت‌کنندۀ هویت اسلامی و ایرانی باشد، گفت: تا جایی که بنده اطلاع دارم، ما تاکنون کتابی دربارۀ هویت اسلامی و ایرانی تألیف نکرده‌ایم که می‌توان در این زمینه کتاب‌هایی تألیف کرد تا «هویت» به‌گونه‌ای در دانشگاه آزاد اسلامی تدریس شود که در دانشجویان احساس همبستگی دینی و ملی وجود داشته باشد.

ولایتی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی باید مؤیّد کشور، عقیده، اسلام و انقلاب باشد، گفت: پیشنهاد بنده این است که هر استان یکی از افراد صاحب‌نام خود را به‌عنوان امیر فرهنگی معرفی کند تا همۀ واحدها فعالیت‌های فرهنگی خود را زیر نظر این شخصیت فرهنگی پیش ببرند تا بتوانیم مشعل‌دار احیای تمدن اسلامی باشیم.

بعدی
دانشگاه آزاد اسلامی نباید از مردم فاصله بگیرد/ وظیفه‌ دانشگاه‌ها در تربیت قوه عاقله کشور 1397/06/06
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه باید با چالش‌ها و مسائل واقعی کشور روبرو شود، چراکه وظیفه دانشگاه تربیت قوه عاقله کشور است.
قبلی
آغاز به کار رسمی پایگاه مقاوت بسیج کارکنان واحد همزمان با روز کارمند 1397/06/04
همزمان با گرامی داشت روز کارمند در واحد اسکو ، پایگاه مقاومت بسیج کارکنان واحد نیز به طور رسمی آغاز به کار کرد.
لطفا دیدگاههای خود را بیان نمایید
نام:
 
ایمیل:
نظر:
 
تصویر امنیتی:
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به دانشگاه آزاداسلامی اسکو می باشد. .